• وضعیت بازار
  • باز
  • شاخص کل
  • 98،002
   219.33
  • ارزش بازار
  • 3،911،819 میلیارد ریال
  • آخرین معامله
  • 2018-02-12 10:22
آشنایی با واحد مشاوره سرمایه گذاری

حرفه مشاور سرمایه‌گذاری به دهه 1920 برمی‌گردد. تا پیش از آن توصیه‌ها و رهنمودهای مربوط به سرمایه‌گذاری معمولاً از طریق حسابداران، وکلا و یا کارگزاران ارائه می‌گردید. در قالب کلی خدماتی که مشاوران به بازار سرمایه ارایه می­ کنند تنها به سرمایه­ گذاران خلاصه نمی ­شود، بلکه مشاوران دارای رابطه دو طرفه با سرمایه ­گذاران و سرمایه ­پذیران هستند. از یک سوی مشاوران سرمایه­ گذاری تحلیل­ های فنی و حرفه­ ای را به منظور راهنمایی سرمایه­ گذاران ارایه می ­دهند و از سوی دیگر مشاوره و خدماتی را در زمینه افزایش سرمایه، پذیرش در بورس­ ها و غیره برای شرکت ­ها فراهم می­آورند. در حقیقت وظیفه ی اصلی مشاوران سرمایه‌گذاری، ارائه خدمات مشاوره­ای در زمینه سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار به افراد حقیقی و حقوقی می­ باشد، اما با این وجود برخی از این شرکت­ها اقدام به سبد گردانی برای سرمایه‌گذاران خود نیز می ­نمایند. فعالیت مشاوران سرمایه­ گذاری در بازارهای سرمایه پیشرفته به صورت نظام ­مند و در چارچوب قانون صورت می­گیرد تا اطمینان نسبی و معقول از صحیح بودن اطلاعات ارائه شده توسط آن­ها حاصل شود. نقشی که مشاوران سرمایه­ گذاری در بازار سرمایه ایفا می­ کنند تأثیر مثبتی بر عملکرد سرمایه ­گذاران و بنابراین کارایی تخصیصی بازار سرمایه را به همراه دارد. با توجه به کارکرد و نقش تأثیرگذار مشاوران سرمایه ­گذاری در بازارهای مالی، ضرورت وجود آن­ها در کشور احساس می­شود. فعالیت صحیح مشاوران سرمایه ­گذاری و نقش تأثیرگذار آن­ها در فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز سرمایه ­گذاران می­تواند به بهبود تصمیمات سرمایه­ گذاری، کاهش ریسک، افزایش سرمایه ­گذاری آگاهانه در بازار سرمایه مبتنی بر تجزیه و تحلیل اطلاعات و حمایت از حقوق سرمایه­ گذاران منجر شود که خود زمینه رونق بیشتر بازار می ­باشد.

 تعریف مشاور سرمایه ­گذاری

براساس بند 16 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار ایران، مشاور سرمایه­ گذاری عبارت است از «هر شخص حقوقی که در قالب قراردادی مشخص، درباره خرید و فروش اوراق بهادار به سرمایه­ گذار مشاوره دهد.» (قانون بازار اوراق بهادار، 1384). در این تعریف سه ویژگی مهم بیان شده است که عبارت است از:

 

ضرورت فعالیت مشاوران سرمایه گذاری و ضابطه ­مند کردن فعالیت آن­ها

 

یکی از اهداف مهم سیاست­گذاران بازارهای سرمایه، تلاش در جهت ارتقای کارایی و شفافیت بازار می­ باشد، به طوری که سازمان بین­ المللی کمیسیون­ های اوراق بهادار حمایت از حقوق سرمایه ­گذاران و تضمین عدالت و کارایی در بازارها را از اهداف اساسی نهاد ناظر بر این بازارها ذکر می­ کند. برای اندازه‌گیری کارایی بازار معیارهای مشخص در ادبیات مالی وجود دارد. کارایی قیمت ­گذاری(برابری قیمت اوراق بهادار با ارزش ذاتی آن) هنگامی حاصل می ­شود که کارایی اطلاعاتی وجود داشته باشد. کارایی اطلاعاتی بدین معناست که هیچ وقفه ­ای در انتشار و هیچ امتیازی در دست یابی به اطلاعات وجود نداشته باشد. بنابراین یک بازار کارا به افراد مطلع و تحلیل­گر نیاز دارد که با تجزیه و تحلیل صحیح و به موقع اطلاعات، زمینه کارایی قیمت ­گذاری و سوق دادن قیمت­ها به سوی ارزش ذاتی و منصفانه را به وجود آورند. واضح است که همه سرمایه­ گذاران از توانایی لازم برای ارزیابی دقیق اوراق بهادار برخوردار نیستند، لذا مجموعه ­ای از افراد و یا نهادهای متخصص و حرفه­ای که هم از دانش حرفه ­ای و هم از امکانات فنی جهت پردازش اطلاعات مالی بهره­ مند هستند، از خدمات مشاوره سرمایه­ گذاری استفاده می­ کنند. مشاور سرمایه ­گذاری، با داشتن تخصص و تجربه کافی، آشنایی با منابع اطلاعاتی و تحلیلی و ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران خود، کیفیت سرمایه­ گذاری آن­ها را افزایش می ­دهد. مشاور سرمایه ­گذاری در واقع اطلاعات مورد نیاز را برای سرمایه­ گذاران فراهم و در صورت لزوم پردازش کرده و در اختیار سرمایه­ گذاران قرار می دهد تا زمینه اتخاذ تصمیمات بهینه از جانب سرمایه­ گذاران فراهم گردد. بنابراین سرمایه ­گذاران با داشتن اطلاعات صحیح و به موقع، موجب سوق دادن قیمت­ها به سوی قیمت­های واقعی و منصفانه می­ شوند که این خود موجب کارایی بازار سرمایه­ خواهد شد.واضح است که نتیجه فوق زمانی حاصل می­شود که مشاوران سرمایه ­گذاری خدمات مشاوره ­ای خود را با کیفیت مناسبی ارائه دهند. به عبارت دیگر باید نسبت به صحیح بودن اطلاعات ارائه شده توسط مشاوران سرمایه­ گذاری اطمینان معقولی حاصل شود. بدین منظور ارائه خدمات مشاوره به سرمایه ­گذاران باید از طریق یک نظام ضابطه ­مند انجام شود تا فقط افراد و یا نهادهایی که از صلاحیت و توانایی لازم برای این کار برخوردار هستند، بتوانند به سرمایه­ گذاران در امرسرمایه ­گذاری مشاوره دهند.

 

رای شما
Star OffStar OffStar OffStar OffStar Off
میانگین (31 رای)
Star OffStar OffStar OffStar OffStar Off